Co to jest HDR w telewizorze? Wszystko o High Dynamic Range
Spis treści:
Co to HDR? Czy technologia ta rzeczywiście poprawia jakość na ekranie? HDR w nowoczesnych telewizorach przekłada się na jakość oglądanego obrazu. Kolory na ekranie stają się jeszcze wyraźniejsze, a sam obraz zyskuje na naturalności. Funkcja HDR w telewizorach umożliwia wyświetlanie obrazów o znacznej rozpiętości tonalnej, dzięki czemu można podziwiać szczegóły ciemnych oraz bardzo jasnych scen. Obraz zyskuje całkiem inny wymiar, co przydaje się w trakcie oglądania filmów oraz grania w gry.
Tak w skrócie można opisać, co to jest HDR oraz po co ta technologia jest stosowana. Które telewizory obsługują HDR? Jak uzyskać tak wysoką jakość na ekranie? I kluczowe pytanie, czy w ogóle warto inwestować w telewizory z HDR. Tego wszystkiego dowiesz się z poradnika!
Polecane telewizory
Co to jest HDR w telewizorze?
Krótki wstęp na temat tego, co to jest technologia HDR, wyjaśnił Ci, co zapewnia to udogodnienie. O czym warto jeszcze wspomnieć? Tryb HDR w telewizorze sprawia, że obraz staje się bardziej realny, co dostarcza widzowi dużych wrażeń w trakcie oglądania filmów czy ulubionych programów. Żywsze kolory sprawiają, że oglądane mecze i inne rozrywki sportowe zapewniają dodatkowe emocje. System HDR w telewizorach nie zawsze jest taki sam. Dostępne na rynku modele różnią się między sobą jakością obrazu. Dostępne są:
- HDR 10 – 10-bitowe kodowanie, statyczne metadane dla całej treści, najczęstsze, powszechne rozwiązanie,
- HDR 10+ – nowocześniejsze rozwiązanie z dynamicznymi metadanymi,
- HLG – poprawia jakość transmisji telewizyjnych w technologii HDR,
- Dolby Vision – droższe rozwiązanie stosowane w telewizorach, choć zapewniające jeszcze lepsze efekty wizualne niż HDR10 i HDR10+.
Technologia HDR – po co jest w telewizorze? Zalety
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego telewizor LG jest wzbogacony w HDR, warto skupić się przede wszystkim na zaletach korzystania z tej funkcji. W pierwszej kolejności dodatkowa opcja zapewnia bardziej intensywne kolory i wyraźne kontrasty. Telewizor 4K sprawia, że użytkownicy mogą podziwiać bardzo płynne ruchy oraz realne obrazy. Warto zauważyć, że sceny wyświetlane na ekranie są urzeczywistnieniem tego, co widzi ludzkie oko. Dostępnych jest wiele odcieni każdego koloru, dzięki czemu obraz staje się bardziej naturalny, co polepsza komfort oglądania.
Tryb HD w telewizorze przydaje się szczególnie w przypadku oglądania nagrań przyrodniczych oraz filmów, które powstały za pomocą najlepszej jakości sprzętu do produkcji. Odcienie pozostają bez zmian, dlatego zarówno szarości, czernie, jak i inne kolory są intensywne, żywe i bardzo wyraźne. Oznacza to oglądanie wysokiej jakości filmów, które zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jeśli i Ty pragniesz nabyć telewizor, w którym technologia HDR jest dostępna, możesz liczyć na wiele korzyści. Doskonałe kolory oraz niezmienione kształty i forma obrazu to tylko niektóre z nich, które dostrzeżesz na ekranie.
Telewizory z HDR. Które obsługują High Dynamic Range?
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo telewizorów wzbogaconych o tryb HDR. Jednak w trakcie wyboru należy skupić się na najważniejszych parametrach, dzięki czemu można cieszyć się z najlepszej jakości obrazu. HDR + Samsung to doskonałe połączenie, które zapewnia spektakularne efekty w trakcie oglądania filmów bądź grania w ulubione gry. Jakie inne marki warto wziąć jeszcze pod uwagę w trakcie zakupów?
- Zacząć wypada jednak od Samsunga. Telewizory Samsung sprawdzą się głównie dla użytkowników, którzy kochają gry i spektakularne filmy. Doskonała jakość idzie w parze z rozsądną ceną, a efekty stają się jeszcze bardziej widoczne, dzięki podświetlaniu wielostrefowemu FALD.
- Modele Toshiba to przystępne cenowo telewizory, które często posiadają funkcję HDR10 oraz Dolby Vision. W związku z niską ceną nie można oczekiwać od nich spektakularnych efektów, jak w przypadku droższych modeli, jednak różnice w jakości HDR widoczne są już na pierwszy rzut oka. Jest to jedno z budżetowych rozwiązań, które zadowoli sporą część użytkowników.
- Telewizory Sony doskonale współdziałają z PS5. Stosuje się w nich wielostrefowe podświetlenie. Można wybierać wśród modeli z Dolby Vision, HDR 10 oraz HDR 10+, dzięki czemu efekty w trakcie oglądania czy grania na konsoli zadowolą nawet bardzo wymagających użytkowników.
- Panasonic oferuje telewizory 65 cali, które gwarantują najwyższą jakość i spełniają duże oczekiwania odnośnie do funkcji HDR. Na uwagę zasługują intensywne kolory, dlatego każdy z oglądanych filmów dostarcza niezwykłych wrażeń i najlepszej jakości obraz.
Tryb HDR w telewizorach. Jak włączyć High Dynamic Range?
Jak włączyć HDR w TV Philips oraz innych modelach? To pytanie często zadawane przez nowych użytkowników. W pierwszej kolejności niezbędny jest odpowiedni sprzęt, a nieco później należy zadbać o właściwe materiały wideo. Urządzenie musi spełniać konkretne wymagania, dzięki czemu efekty zachwycą użytkowników. Jaki kabel HDMI do 4K HDR? Jaki w ogóle telewizor? Należy więc zadbać o:
- telewizor 8K bądź telewizor 4K posiadający 10-bitowe panele, które odpowiadają za gradację kolorów,
- wysoki współczynnik kontrastu – im wyższy, tym lepiej,
- jasność na poziomie 1000 cd/m2 (optymalna wartość), ale oczywiście im wyższa, tym lepsza.
Telewizor Sony oraz inne modele wzbogacone o HDR mogą posiadać dodatki, które również wpływają na jakość oglądanego filmu bądź gry. Są to:
- rozdzielczość 4K Ultra HD – 3840 × 2160 pikseli, dzięki czemu widoczne są nawet najdrobniejsze szczegóły,
- pełne rozświetlenie, które powinno zastąpić krawędziowe,
- złącze HDMI 2.0 to dobre rozwiązanie w przypadku oglądania filmów z innych źródeł (do łączenia używa się specjalnego przewodu).
Jak włączyć HDR w telewizorze LG? Jeśli trudno jest odszukać wybraną opcję, może to oznaczać, że jest to najzwyczajniej niemożliwe. Telewizor musi spełniać konkretne wymagania (warto szukać oznaczenia UHD Premium), dzięki którym obraz HDR nie będzie dla odbiornika zbyt dużym obciążeniem. Jeśli użytkownik pragnie oglądać filmy z Internetu, niezbędne jest posiadanie szybkiego łącza, które osiąga prędkość co najmniej 25 Mb/s. Im lepsze połączenie z Internetem, tym łatwiej oglądać film oraz łączyć się z innymi graczami w trakcie wirtualnych potyczek.
Skąd wziąć materiały HDR? Gdzie szukać?
Tryb HDR w telewizorach to bardzo cenna cecha, która sprawia, że wielu użytkowników decyduje się na zakup konkretnego modelu ze względu na omówione walory. Dzięki nim oglądanie filmów staje się prawdziwą przyjemnością, obrazy są ostrzejsze, kolory wyraźniejsze, a do tego pojawiają się kontrasty wpływające na odbiór obrazu. Jednak po nabyciu sprzętu warto wiedzieć, gdzie zacząć szukać filmów, które ułatwiają testowanie możliwości urządzenia. Płyty Blu-ray 4K UHD to pierwsza możliwość. Wymagane jest posiadanie dodatkowego odtwarzacza, a każda nowość to koszt około 150 złotych. Jednak za filmy, które wyszły na rynek kilka miesięcy wcześniej, można zapłacić o wiele niższą cenę, wahającą się już w okolicach 50-70 zł. Warto zaznaczyć, że możliwość oglądania ulubionych produkcji w technologii HDR robi ogromną różnicę.
Jeśli pragniesz oglądać doskonałej jakości filmy i jednocześnie nie chcesz przepłacać, dostępne jest inne rozwiązanie. Chodzi o używanie usługi streamingowej. Największą popularnością wśród użytkowników cieszy się platforma Netflix, która daje możliwość oglądania filmów i seriali w jakości HDR10 oraz Dolby Vision. Wiąże się to ze stałą opłatą w wysokości 60 złotych miesięcznie i pozwala na cieszenie się ze wszystkich dostępnych w serwisie programów na 4 ekranach jednocześnie. Oprócz tego treść HDR umieszczona jest na znanym chyba wszystkim serwisie YouTube. Na dziś mowa o znikomych ilościach, jednak wraz z upływem czasu można spodziewać się dodatkowych filmów i programów.
Amazon Video to jeszcze jedno rozwiązanie ułatwiające wyszukiwanie treści. Wszystkie dostępne pozycje występują w wersji 4K, a użytkownik decyduje, czy wybiera wersję HDR10 czy Dolby Vision. Kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych stworzono serwis (dostępny też już w Polsce) znany jako Disney+, który posiada bogatą bibliotekę filmów dla użytkowników w każdym wieku. Dostępny jest też kanał Canal+UltraHD, który sprosta oczekiwaniom fanów sportu, a do tego emituje wiele telewizyjnych premier.
Treści HDR jest naprawdę dużo, należy tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Odpowiednie portale mają rozbudowane biblioteki oraz na bieżąco uzupełniają nowości. Warto porzucić nadzieję związaną z poprawą jakości filmów emitowanych w telewizji tradycyjnej. W HDR streaming wideo stoi na najwyższym poziomie i tak pozostanie przynajmniej w najbliższych latach. Technologia HDR wykorzystywana jest również w grach, dlatego dla fanów wirtualnych potyczek poleca się przede wszystkim konsole PlayStation 4, PlayStation 5 oraz Xbox One S/X, Xbox Series X i Xbox Series S. Oprócz nowoczesnych kart graficznych mają również znakomitą implementację HDR.
Tryb HDR – czy warto?
Jeśli zastanawiasz się nad nabyciem telewizora, warto wziąć pod uwagę modele posiadające opcję HDR, gdyż przede wszystkim wywołuje ona dodatkowe wrażenia u osoby oglądającej filmy oraz inne dostępne programy. Doskonała jakość w trakcie grania oraz seansów usatysfakcjonuje wszystkie osoby mające wysokie oczekiwania i standardy odnośnie do urządzeń elektronicznych oferujących rozrywkę w domowym zaciszu.
Tryb HDR w telewizorze oferuje wiele korzyści dla użytkownika, jednak dostępny jest w paru standardach. W związku z tym warto poznać ich charakterystykę, a dopiero później dokonać wyboru. HDR to podstawa, która jest odtwarzana na wszystkich ekranach. W tym przypadku możliwe jest korzystanie z filmów i programów znajdujących się na wielu serwisach steamingowych, czyli Netflix, HBO Max, Disney+ i Amazon Video. Oprócz tego można oglądać filmy dostępne na Canal+UltraHD.
Technologia HDR w telewizorach może funkcjonować również w wersji HDR10+ oraz Dolby Vision, czyli dwóch standardach, które są bardziej zaawansowane niż klasyczne rozwiązanie. W ich przypadku metadane obrazu zapisują się nie dla wszystkich klatek, a w modelu podstawowym dla całego filmu. Przekłada się to na uzyskanie zdecydowanie lepszej jakości i wspomaganie pracy słabszych odbiorników. Kolor scen pozostaje rzeczywisty, nawet mimo gorszej jakości ekranu.
Wybór odbiornika HDR oznacza wiele korzyści dla oglądającego. Przede wszystkim wysokie standardy sprawiają, że kolor czarny zyskuje głębię i jeszcze większą moc, jasne odcienie stają się wyraźniejsze, a do tego dostępne są kolory, których nie można znaleźć w klasycznych odbiornikach. Drzewa stają się bardziej zielone, niebo niebieskie, a różowa szminka na ustach aktorki ma taki sam odcień jak w rzeczywistości. To właśnie szeroka paleta kolorów sprawia, że osoby oglądające film uzyskują dodatkowe wrażenia i efekty. Film robi się bardziej naturalny dla oka odbiorcy.
Jeśli więc jakość oglądanych materiałów jest dla Ciebie ważna i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego odbiornika, standard HDR powinien stanowić jeden z kryterium oceny. Wyświetlane obrazy są bardzo naturalne i jednocześnie atrakcyjne dla oglądającego. Dzięki jakości HDR odtwarzanie filmów ma całkiem inny wymiar i dostarcza dodatkowych wrażeń. Wysoka rozdzielność nie odgrywa już tak dużej roli, ustąpiła ona miejsca technice używanej do produkcji współczesnych telewizorów. Mamy więc nadzieję, że doskonale zdajesz sobie już sprawę, co to jest tryb hdr.
Znajdziesz w Morele
Uchwyty do telewizorów - Projektory - Telewizory 32 cale - Telewizory 75 cali - Telewizory 50 cali
Komentarze (0)